Background

DIY: Napravi sam sebi mini vrt na prozoru

Voliš vrtlarstvo ili si samo radoznao u vezi s tim? Želiš uzgajati vlastitu hranu, ali misliš da nemaš dovoljno prostora?

Pa, velike su šanse da zapravo imaš prostora – samo trebaš razmišljati vertikalno. Uzmi bušilicu i nekoliko praznih boca od soka, jer ću ti pokazati kako da napraviš svoju vlastitu vertikalnu baštu na prozoru.


Korak 1: Izaberi lokaciju


Kada biraš lokaciju za svoju vertikalnu baštu, moraš uzeti u obzir nekoliko faktora. Najvažniji je sunčeva svjetlost – količina svjetlosti koja prolazi kroz prosječan prozor je oko 10-20% filtrirana. To stavlja naše male fotosintetske solarne panele (listove) u nepovoljan položaj od samog početka. Uvjeri se da imaš prozor okrenut ka istoku ili zapadu koji prima dovoljno sunčeve svjetlosti.

Drugi faktori koje trebaš uzeti u obzir su: držanje bašte van domašaja životinja i djece. Iako su ovi elementi čvrsti, nisu otporni na bebe ili štence.

Kada izabereš prostor, možemo početi sa prikupljanjem materijala.


Korak 2: Prikupi materijal

Evo kompletne liste svega što ti je potrebno za ovaj projekat:

  1. Prazne boce od 2L

  2. Svrdlo od 1/8 inča

  3. Svrdlo od 1 1/8 inča

  4. Rezač (nož za karton)

  5. Električna bušilica

  6. Fini makaze

  7. Montažni nosači (opciono)

  8. Komad kartona


Korak 3: Postavljanje osnove

Komad kartona (ili drugog materijala koji izabereš) treba biti fleksibilan i dovoljno čvrst da se po njemu može crtati obris.

Stavi karton preko prazne boce od 2L, a drugom rukom iscrtavaj obris oko kartona. Kad završiš, tvoja boca treba izgledati kao na drugoj slici.

Napomena: Veličina otvora zavisi od tebe, ali imaj u vidu čvrstoću boce – veći otvor može narušiti strukturu boce.


Korak 4: Dodavanje zraka

Nakon što označiš područje koje ćeš rezati, uzmi rezač i isijeci slovo “X” u centru obrisane oblasti. “X” će ti omogućiti da provučeš oštre makaze i lijepo izrežeš kvadrat.

Pažljivo reži do najdaljeg ruba kvadrata. Ponavljaj na sve četiri strane. Lagano povuci plastiku nazad i završi rez. Na kraju, trebaš imati uredan i ravnomjeran otvor na boci od 2L.

Ponovi isto i na suprotnoj strani. Pažnja: Ako koristiš rezač, reži dalje od tijela, drži ruke dalje od puta sječiva.


Korak 5: Bušenje rupa

Koristeći svrdlo od 1/8 inča, napravi malu probnu rupu na dnu boce. Ovo će olakšati ubacivanje svrdla od 1 1/8 inča u bocu. Pažljivo buši dok vrh ne uhvati. Zaustavi, povuci malo nazad, pa nastavi bušiti dok ne napraviš rupu kao na prvoj slici.

Zatim uzmi čep boce i svrdlo od 1/8 inča, izbuši malu rupu u sredini čepa. Ovo omogućava da voda curi iz jedne boce u drugu zahvaljujući gravitaciji.

Napomena: Svrdlo od 1 1/8 inča je predviđeno za drvo, ne za plastiku. Čvrsto drži bocu i koristi zdrav razum – ako izgleda nesigurno, vjerovatno i jeste.


Korak 6: Najteži dio je iza nas

Od ovog trenutka, projekat postaje lakši. Nakon što izbušiš rupu na dnu boce, provuci drugu bocu (sa strane čepa) kroz rupu koju si napravio. Pogledaj sliku.

Zatim uzmi prethodno izbušeni čep i zavrni ga na bocu, povezujući ih zajedno. Ovo djeluje kao “spojnica” i drži boce na mjestu. Treća slika prikazuje kako bi gotov sistem trebao izgledati.

Napomena: Ponekad ostaci plastike mogu ostati oko rupe i otežati provlačenje boce. Turpija ili kliješta mogu očistiti otvor.


Korak 7: Malo dodatne podrške

Ovaj korak je opcionalan, ali daje dodatnu čvrstoću. Uzmi svrdlo od 1/8 inča i izbuši dvije male rupe na vrhu gornje boce – one će služiti kao tačke za kačenje.

Možeš kupiti montažne nosače u bilo kojoj većoj prodavnici. Ovi na slici dolaze iz kompleta za montažu fluorescentnih lampi.

Ja sam koristio žicu od aluminijuma za učvršćivanje bašte, ali možeš koristiti i nešto drugo – npr. pecaroški najlon (minimalno 40lb nosivosti).


Korak 8: Posuda za sakupljanje vode

Ovo je takođe opcionalni korak. Koristi čajnu bocu koju ćeš montirati na dno vertikalne bašte. Uzmi svrdlo od 1/8 inča i izbuši dvije male rupe. One će omogućiti da vazduh izlazi dok voda kaplje nadole.

Tri glavna razloga zašto je ovo dobra ideja:

  1. Možeš tačno provjeriti pH i hranjive materije u vodi koja prolazi kroz zemlju.

  2. Smanjuješ količinu otpadne vode i možeš je ponovno koristiti dok se ne zasiti solima.

  3. Daje stabilnu bazu tvojoj bašti i dodatnu čvrstoću.


Korak 9: Uživaj u svom djelu i širi priču!

Sada kada uzgajaš svoju vlastitu hranu, odvoji malo vremena i pričaj o tome s prijateljima i komšijama. Održiva poljoprivreda počinje s tobom, i ko kaže da su ti potrebni skupi uređaji i posebna oprema da uzgajaš vlastitu hranu?

Tagged as:

About the author call_made

Avangarda

More posts